مجموعه سه جلدی بهاریه منتشر شد/نت‌نگاری آثار اصغر بهاری

به گزارش خبرگزاری جهان موسیقی به نقل از مهر، مؤسسه فرهنگی – هنری ماهور مجموعه سه جلدی «بهاریه» را با گردآوری و نت‌نگاری چکاد فشارکی و رضا پرویززاده منتشر کرده است.

جلد اول این مجموعه شامل ۴۲ پیش‌درآمد از آثار و نواخته‌های استاد اصغر بهاری است. تعدادی از این پیش‌درآمدها توسط استادان موسیقی کلاسیک دستگاهی ساخته شده‌اند و مابقی از دل بداهه‌نوازی‌های استاد بهاری خلق شده یا به‌واسطه‌ی کثرت دفعات اجرا حالت تثبیت‌شده‌ای پیدا کردند. نگارندگان برای نت‌نگاری قطعات شیوه‌ای انتخاب کرده‌اند که همزمان برای نوازندگان دوره متوسطه تا پیشرفته قابل استفاده باشد. تا جایی که قوانین حق مؤلف اجازه می‌داد امکان دسترسی به نسخه صوتی بسیاری از قطعات با طراحی یک کیوآر کد در پایان مقدمه کتاب فراهم شده است. این مجلد در ۱۱۶ صفحه و بهای ۱۲۰ هزار تومان منتشر شده است.

جلد دوم کتاب بهاریه شامل ۶۰ چهارمضراب از نواخته‌های استاد اصغر بهاری است. چهارمضراب‌های این کتاب برآمده از بداهه‌نوازی‌های این موسیقی‌دان فقید و برجسته ایرانی است. به نظر می‌رسد امروزه نواختن چهارمضراب‌های بداهه با ساز کمانچه اهمیت سابق خود را از دست داده است. بررسی و اجرای چهارمضراب‌های بهاری قطعاً در پردازش و ساخت چهارمضراب‌های بداهه به کمانچه‌نوازان کمک می‌کند. نگارندگان برای نت‌نگاری قطعات شیوه‌ای انتخاب کرده‌اند که همزمان برای نوازندگان دوره متوسطه تا پیشرفته قابل استفاده باشد. تا جایی که قوانین حق مؤلف اجازه می‌داد امکان دسترسی به نسخه صوتی بسیاری از قطعات با طراحی یک کیوآر کد در پایان مقدمه کتاب فراهم شده است. این مجلد در ۱۵۵ صفحه و بهای ۱۵۰ هزار تومان ارائه شده است.

در نهایت جلد سوم کتاب نیز شامل ۳۲ رنگ و ۳۶ ضربی از نواخته‌های استاد اصغر بهاری است. تعدادی از قطعات این کتاب توسط استادان موسیقی کلاسیک دستگاهی ساخته شده‌اند و مابقی از دل بداهه‌نوازی‌های استاد بهاری خلق شده‌اند. نگارندگان برای نت‌نگاری قطعات شیوه‌ای انتخاب کرده‌اند که همزمان برای نوازندگان دوره متوسطه تا پیشرفته قابل استفاده باشد. تا جایی که قوانین حق مؤلف اجازه می‌داد امکان دسترسی به نسخه صوتی بسیاری از قطعات با طراحی یک کیوآر کد در پایان مقدمه کتاب فراهم شده است.

این مجلد نیز در ۱۲۴ صفحه و بهای ۱۲۰ هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها شده است

دیدگاهتان را بنویسید